Pierwszy rok Fundacji Prowadnica – Fundacja Prowadnica

Zdjęcie przedstawiające członków Zarządu

Aż trudno uwierzyć, że to już rok. Ale tak, dokładnie 8 kwietnia 2021 roku Fundacja Prowadnica została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, a my, członkowie jej Zarządu, wreszcie mogliśmy zacząć działać na pełną skalę. Co zrobiliśmy przez ten rok?

Projekt „Właściwe drzwi, edycja 2021”

To pilotażowy projekt, w ramach którego wyłoniliśmy łącznie 13 instytucji, którym za darmo drukujemy w technologii 3d tabliczki w alfabecie brajla do umieszczenia na drzwiach, przyciskach(np. w windzie) czy poręczach. Więcej szczegółów na temat konkursu i jego laureatów znajdą Państwo Pod tym linkiem.

Jak podkreślaliśmy już nieraz, jednym z naszych głównych celów jest zwiększenie samodzielności osób niewidomych. Cieszymy się tym bardziej, że zainteresowanie projektem przerosło nasze oczekiwania, zarówno biorąc pod uwagę liczbę, jak i zróżnicowanie zgłoszeń. Oznacza to, że rośnie świadomość potrzeby poprawy dostępności najróżniejszych miejsc użyteczności publicznej: nie tylko urzędów i placówek oświatowych, lecz również szpitali, muzeów czy ośrodków pomocy społecznej.

W ramach konkursu udało nam się nawiązać kontakty, które, jak mamy nadzieję, zaowocują dalszą współpracą, co przełoży się na eliminowanie kolejnych barier, nie tylko tych architektonicznych czy natury fizycznej.

Cały czas udoskonalaliśmy też druk 3D. Dziś drukujemy brajla w taki sposób, by jego odczytywanie było jak najbardziej komfortowe. Prowadzimy również prace nad drukiem pozornie nieistotnych przedmiotów codziennego użytku – wierzymy, że czasem nawet pozornie małe zmiany mogą wprowadzić wielką różnicę.

Ścieżka do Betlejem

Na zwiększenie samodzielności niewidomych wpływ ma nie tylko niwelowanie przeszkód wprost wynikających z natury ich niepełnosprawności. Równie istotne jest zwiększanie aktywności takich osób i zachęcanie ich do aktywnego udziału w życiu publicznym. Im więcej aktywnych osób niewidomych, tym większa świadomość społeczna na ich temat.

Zależy nam nie tylko, by uwypuklać potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku. To oczywiście ważny obszar naszej działalności, chcemy jednak również pokazać, jak duży tkwi w nich potencjał, bez względu na ich niepełnosprawność. Wierzymy, że niewidomi nie tylko potrzebują pomocy, ale też mają sporo do zaoferowania.

Wraz z przyjaciółmi fundacji w całej Polsce zorganizowaliśmy serię koncertów kolędowych. Początkowo planowaliśmy niewielkie przedsięwzięcie, które ostatecznie wymagało od nas tyle zaangażowania i cieszyło się tak dużym zainteresowaniem publiczności, że dziś uznajemy je za jeden z naszych najważniejszych projektów. Wszyscy występujący muzycy byli niewidomi, wszyscy, dzięki swojemu talentowi i ciężkiej pracy, umilili słuchaczom przedświąteczne oczekiwanie, pozwolili na chwilę powrócić magii świąt. Udało im się dostarczyć wiele wzruszeń, są autorami niepowtarzalnych wykonań muzycznych. Udowodnili, że można stworzyć coś naprawdę pięknego, bez względu na niepełnosprawność i mimo stosunkowo krótkiego czasu na przygotowania.

W tym roku również, w akompaniamencie kolęd i pastorałek, wspólnie „ruszymy ścieżką do Betlejem.” Niewidomych muzyków, którzy chcieliby koncertować wraz z nami, zapraszamy do wzięcia udziału w castingu.

EltenLink

Oczywiście, wciąż pamiętamy o portalu, od którego wszystko się zaczęło i dokładamy wszelkich starań, by jak najprężniej się rozwijał. Ale jego sercem są niewidomi użytkownicy z całego świata. To dzięki Waszej aktywności na forach wciąż pojawiają się nowe wpisy, na konferencjach toczą się rozmowy, a blogi pozwalają nam cieszyć się nowymi postami. Dziękujemy! Wszystkich niewidomych, którzy jeszcze do nas nie dołączyli, serdecznie zapraszamy.

I co jeszcze?

Prócz powyższych projektów, cały czas realizujemy naszą ofertę w formie spotkań, konsultacji czy porad udzielanych drogą mailową.

W tym krótkim podsumowaniu nie jesteśmy w stanie uwzględnić wszystkiego, czego dokonaliśmy przez ten rok. Tym bardziej nie sposób opisać doświadczeń, które zebraliśmy ani opowiedzieć o wszystkich pomysłach, które chcemy zrealizować. Jedno jest pewne: już nad nimi pracujemy, a zapału do pracy nam nie brakuje.

Do góry

EltenLink