Dotknij trzeciego wymiaru – Fundacja Prowadnica

Dawid i Monika stoją przy drukarce 3d, Dawid coś tłumaczy

Figurki, biżuteria, a nawet tkanki i domy – wszystko to może powstawać, i powstaje, na drukarkach 3d.
Technologie addytywne coraz śmielej wkraczają do naszego życia. Za cel postawiliśmy sobie sprawdzenie i pokazanie, jak przydać mogą się niewidomym.

Dlaczego druk 3d?

Linijka, szachownica czy tabliczka na drzwiach to przedmioty tak zwyczajne, że prawie ich nie zauważamy. A jednak łączy je wszystkie niedostępność dla osób niewidomych.
Osoba niewidoma nie zmierzy niczego linijką, na której znajdują się jedynie graficzne oznaczenia. Wielu nie zagra w szachy na tradycyjnej planszy, na której łatwo o przewrócenie figur. Tym bardziej sekretem pozostanie, co też kryje się za tabliczkami na drzwiach.

A jednak produkty sprzedawane dla osób niewidomych często wpadają w pewną pułapkę. Bardzo niewielki popyt sprawia, że jedne dostępne są w bardzo wysokich cenach, a drugich nie ma wcale. Wieloseryjna produkcja tradycyjnymi metodami okazuje się zawodna.

Druk 3d to technologia, która pozwala na obejście tych ograniczeń. Jednostkowe wykonywanie modeli potrafi okazać się dalece bardziej opłacalne, a przy tym pozwala na natychmiastowe wprowadzanie poprawek i nowych pomysłów.

{Przeczytaj więcej o technologii}

Nasze osiągnięcia

Prace nad wykorzystaniem druku 3d na rzecz osób niewidomych prowadzimy od października 2021 roku. Wykonujemy oznakowania z napisami w alfabecie Brajla, przybory edukacyjne, przedmioty codziennego użytku, wreszcie plany tyflograficzne i makiety.

{Przeczytaj więcej o tym, co drukujemy}

Jesteśmy otwarci

Nie chcemy ponownie zamykać otwieranych właśnie drzwi. Modele, nad którymi pracujemy, udostępniamy na licencji otwartego źródła tak, by każdy posiadacz drukarki 3d sam mógł je dostosować i wydrukować.

Od kodu do modelu

Naszej przygody z drukiem 3d nie chcemy sprowadzać do pomysłów i testów. Wykonywane przez nas modele są rzeczywiście przez nas wykonywane.

Tym samym odkryliśmy kolejną branżę, w której osoby niewidome jak najbardziej mają szansę się wykazać.

O dostępności druku 3d dla osób niewidomych Dawid Pieper opowiadał w Tyflopodcaście w styczniu 2022 roku. I choć daleką drogę od tego czasu przeszliśmy, podstawowe fakty pozostają takie same: można.

A o tym, jakimi zakosami poprowadziła ta droga, i ile nas nauczyła, mamy nadzieję wkrótce więcej opowiedzieć.

Nasze wyposażenie

W tej chwili Fundacja dysponuje sześcioma drukarkami 3d:

  • Original Prusa I3 MK3S+
  • 2⋅ Original Prusa I3 MK3S+ MMU2S
  • 2⋅ Original Prusa Mini+
  • Original Prusa MK4

Pracujemy z materiałami takimi jak PLA, ABS, PETG, ASA, PMMA, Nylon, biopolimery, materiały domieszkowane włóknem węglowym oraz metalami.
Najczęściej wykorzystujemy marki filamentów Prusament, Fiberlogy oraz Rosa3D.

Jak możesz nam pomóc?

Osoby pragnące wspomóc finansowolub w formie wolontariatu nasze działania mogą odnaleźć odpowiednie informacje na właściwych podstronach. Za każde wsparcie dziękujemy!

Równie zobowiązani będziemy za wsparcie rzeczowe, w formie materiałów pozwalających nam na dalszy rozwój (filamentów, części eksploatacyjnych czy całych drukarek), jak również udostępnienie na potrzeby naszej produkcji zewnętrznych zasobów. Wszystkie firmy z branży druku 3d i pokrewnych pragnące nawiązać współpracę lub sponsorować nasze działania serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Zobacz, co robimy

Chcesz o coś zapytać?

Zapraszamy do kontaktu!

Do góry

EltenLink