Dlaczego druk 3d? – Fundacja Prowadnica

Drukarka 3d umieszczona w piwnicy, w obudowie wykonanej ze stolików z Ikei i Plexi
Nasze modele powstają w warunkach zdecydowanie polowych, ale czy najwięksi nie zaczynali w piwnicach i garażach?

Kiedy zastanawiamy się, jak powstają przybory używane przez nas codziennie, przed oczami wyobraźni stają nam fabryki, taśmy produkcyjne, wtryskarki i podobne narzędzia. Inaczej jednak wygląda kwestia przy produkcji miliona linijek, a inaczej przy stu.

Osoby niewidome to specyficzne, niszowe grono odbiorców, zaś ceny przygotowania odpowiednich form i technologii produkcyjnych pozostają zbliżone niezależnie od tego, czy fabryka wytworzy 500, czy 500000 kopii.

Druk 3d to technologia, która nie sprawdza się przy masowej produkcji. Nawet jego najbardziej przemysłowa forma, czyli SLS (Selektywne Spiekanie Laserowe) ma zastosowanie w nakładach liczonych w tysiącach, może dziesiątkach tysięcy sztuk. Po prostu, ręczne tworzenie elementów poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału nie jest tak efektywne, jak jego odlewanie w odpowiednich formach.

Rzecz w tym, że w przypadku produkcji dla osób niewidomych rzadko mówimy nawet o dziesiątkach tysięcy sztuk.

Technologia

Druk 3d występuje w trzech podstawowych formach:

  • FDM (Fused Deposition Modelling), czyli tworzenie modeli poprzez topienie materiału w formie nici filamentu,
  • SLA (stereolitography), czyli naświetlanie odpowiednich żywic, co powoduje ich utwardzanie,
  • SLS (Selective Laser Sintering), czyli spiekanie z wykorzystaniem lasera materiału w formie proszku znajdującego się w komorze.

W każdej z tych metod model powstaje w określonej kolejności, najpierw jedne elementy, potem następne. Czas jego drukowania jest zależny od wielu czynników, takich jak materiał, pożądana jakość czy wytrzymałość. Zazwyczaj jest to od kilkunastu minut (SLS) do kilku godzin (FDM).

Obecnie w Fundacji Prowadnica wykorzystujemy jedynie metodę FDM, tj. filament nawinięty w formie nici na szpulę jest topiony, a następnie nakładany warstwa po warstwie na stole roboczym w celu uzyskania gotowych modeli.

Czas to pieniądz

Zasadniczo największym ograniczeniem druku 3d jest czas, jaki należy poświęcić na wykonanie modelu. Innymi zasadami kieruje się hobbysta, który wykonuje tylko druki na własny użytek, a innymi organizacja produkująca materiały na skalę masową.

Tak jedna tabliczka z napisami w Brajlu w naszej Fundacji potrafi drukować się nawet do czterech godzin, a zestaw gry Reversi ponad dwanaście godzin. I to zwykle czas, a nie koszt, jest największym ograniczeniem produkcji.

Wiele profesjonalnych firm zajmujących się drukiem 3d obchodzi ten problem poprzez utrzymywanie całych farm składających się z dziesiątek, a nawet setek pracujących drukarek 3d. W tej chwili w Fundacji niestety mamy tylko trzy.

<<<< Dotknij trzeciego wymiaru

Do góry

EltenLink