Oznaczenia budynków i pomieszczeń w alfabecie Brajla – Fundacja Prowadnica

Tabliczka z szarego PLA, z brajlowskim napisem "Fundacja Prowadnica"
Tabliczka z szarego PLA

Wiedza o tym, przed jakimi drzwiami stoisz, wydaje się trywialna. Wszak wystarczy zerknąć na numer i opis pomieszczenia. Niewidomi niestety nie mogą tego zrobić.
Dzięki brajlowskim tabliczkom umieszczonym na drzwiach niewidomi szybko odnajdą te właściwe. Tabliczki na przyciskach pozwolą im zdecydować, który z nich wcisnąć, a zamocowane na poręczach poinformują ich, dokąd prowadzą schody.

Powszechność to podstawa dostępności

Wierzymy, że powszechność i osiągalność to podstawy dostępności. Świat dostępny nie tkwi za złoconymi wrotami, w strefie biznesowej, świat dostępny może być tylko tu i teraz.
Od 2021 roku prowadzimy eksperymenty z wykorzystaniem druku 3d w produkcji tabliczek z napisami w alfabecie Brajla, a także kodami QR, informacjami kontrastowymi, poddrukiem czy z zatopionymi tagami NFC. Wykonaliśmy łącznie ponad 1000 różnych tabliczek z najróżniejszymi ustawieniami i materiałami. Jako osoby niewidome sami testowaliśmy tabliczki w pierwszej kolejności, a następnie prezentowaliśmy je szerszemu gronu. Wiele z nich w ramach pilotażu zostało zupełnie za darmo przekazanych szkołom, urzędom, muzeom i szpitalom w całej Polsce, gdzie służą do dziś. Udało się nam przez to zarówno potwierdzić możliwość drukowania 3d tabliczek w alfabecie Brajla, ich trwałość i użyteczność, jak i stworzyć dokumentację i zalecenia uzyskania oczekiwanych wyników – Brajl wcale nie jest tak prosty w druku 3d i bardzo łatwo uzyskać efekt bardzo niezadowalający.
Teraz nadszedł czas na kolejny krok. Drukarki 3d stały się już sprzętem powszechnym: znajdziemy je w niemal każdej szkole (dzięki “Laboratoriom Przyszłości”), na niemal każdej uczelni, w domach wielu hobbystów i w urzędach. Naszym celem nie jest zatrzymywanie wiedzy dla siebie, przeciwnie, wierzymy w świat otwartego oprogramowania; świat, w którym szkoła, szpital, urząd, uniwersytet same dla siebie wydrukują niezbędne oznaczenia.

Przeczytaj więcej o projekcie 3(r)D Point

Tabliczki wykonywane przez Fundację Prowadnica

Fundacja Prowadnica także oferuje wykonywanie tabliczek z napisami w alfabecie Brajla na zamówienie.

Jak to wygląda?

Każde zlecenie rozpoczyna się od opracowania wspólnej specyfikacji. Następnie przystępujemy do pracy i przekazujemy finalny produkt. Jako, że sami jesteśmy osobami niewidomymi, ręczymy za poprawność i czytelność każdej przekazywanej tabliczki.

Tabliczka z PLA domieszkowanego mosiądzem, z brajlowskim i czarnodrukowym napisem "Fundacja Prowadnica"
Tabliczka z PLA domieszkowanego mosiądzem

Na tabliczce możemy umieścić tekst w alfabecie Brajla, jak również dodatkową informację czarnodrukową dla osób niedowidzących oraz widzących. Oferujemy szeroki wybór kolorystyki oraz materiałów.

Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem oraz galerią dostępnych materiałów.

Chcesz złożyć zamówienie lub zadać dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu!

Pytania dotyczące oferty, składania zamówień
Monika Kaźmierczak
m.kazmierczak@prowadnica.org

Pracownia CAD, zlecenia nietypowe (breloczki z napisami w alfabecie Brajla, karty, odznaki i podobne)
Dawid Pieper
d.pieper@prowadnica.org

Do góry

EltenLink