ICC - International Camp on Communication and Computers – Fundacja Prowadnica

Czym jest ICC?

ICC to międzynarodowy wyjazd dla niewidomej młodzieży od szesnastego do dwudziestego pierwszego roku życia. Odbywa się co roku w różnych krajach Europy, które także same, wraz ze swoimi grupami, biorą udział w obozie. Uczestnicy poprzednich edycji wyjechali choćby do Belgii, Chorwacji czy Wielkiej Brytanii.
ICC jest doskonałym sposobem na poznanie nowoczesnych technologii i rozwiązań dla niewidomych, spędzenia wolnego czasu w kreatywny sposób, a przede wszystkim – zawarcia nowych, cennych kontaktów międzynarodowych.
Na wyjazd kierowane są głównie osoby niewidome dość dobrze komunikujące się w języku angielskim i samodzielne na tyle, by poruszać się z laską i radzić sobie z podstawowymi czynnościami (mycie się, pakowanie, ubieranie).
Nad każdą grupą czuwa przynajmniej jedna (najczęściej dwie, choć zależy to od liczby uczestników w grupie) osoba widząca. W miejscu pobytu znajduje się też wielu wolontariuszy oddelegowanych przez organizatora, którzy pomagają w przemieszczaniu się i innych niezbędnych czynnościach.

Dlaczego akurat ICC?

ICC to wyjazd, który nie ma sobie równych w Europie i jest jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym, tego typu wydarzeniem na świecie.
Niewidoma młodzież z zasady napotyka na dużo więcej trudności w pokonywaniu barier związanych z edukacją i poszukiwaniem pracy. Jest to związane głównie z ograniczeniami wynikającymi z braku wzroku. Często też kontakt młodych niewidomych z rówieśnikami ogranicza się wyłącznie do szkoły, do której uczęszczają tylko podczas roku szkolnego, także w wakacje możliwość ta zanika. Niewidoma młodzież praktycznie nie ma w Polsce i Europie obozów, na które może wyjechać w gronie znajomych i rówieśników i skazana jest wyłącznie na wyjazdy z rodziną i innymi osobami dorosłymi. Te wyjazdy, choć na pewno przyjemne, nie powinny stanowić jedynej rozrywki młodzieży, która równie wiele uczy się w gronie rówieśników i osób podobnych sobie wiekiem.
Osoby widzące mogą pojechać na obóz żeglarski, językowy czy narciarski lub wyjechać na kilka dni z kumplami na działkę; wielu niewidomych nie ma takiej możliwości!
Dlatego tak niezwykle ważne jest, żeby nie tylko wyjeżdżać z domu, ale też poznawać punkt widzenia innych niewidomych, w tym – z innych krajów, jak również poznawać technologie znane w Europie, a dopiero rozwijające się w Polsce.
Wysoki poziom motywacji do aktywizacji zawodowej niewidomych jest jednym z wyróżników tego wydarzenia.

Co zyska uczestnik?

 • Wyjazd międzynarodowy;
 • Profesjonalną kadrę trenerów i instruktorów przyzwyczajonych do pracy z niewidomą młodzieżą;
 • Bogate zaplecze techniczne;
 • Szansę, a nawet konieczność, rozmawiania w języku angielskim, o ile uczestnik nie chce przebywać tylko wśród innych osób ze swojego kraju;
 • Możliwość poznania podstaw każdego innego języka, którego natywny użytkownik też uczestniczy w ICC;
 • Nawiązanie wielu kontaktów międzynarodowych;
 • Sprawdzenie swojej samodzielności w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach;
 • Wiele warsztatów tematycznych: można poznać podstawy wykonywania czynności dnia codziennego (sprzątanie, gotowanie), nauczyć się, jak dbać o urodę, w tym jak robić makijaż, obsługiwać pakiet Office czy poznać podstawy HTMLa, a także dowiedzieć się czegoś o echolokacji, porozmawiać o międzynarodowych wymianach studenckich i napisać CV;
 • Niezapomnianą integrację z innymi uczestnikami z wielu krajów po godzinach warsztatów;
 • Wycieczki w miejscu pobytu;
 • Wiele tzw. „laisure activities”, czyli aktywności poza warsztatami, np. jam sessions, jazda konna, zwiedzanie okolicy itp.

ICC 2023 – wraca po 2 latach przerwy!

Po 3 letniej przerwie związanej z Covid 19 znów mamy szansę na uczestnictwo w tym wspaniałym wydarzeniu i wszystkich płynących z niego korzyściach.

REKRUTACJA ZAKOŃCZONA! to wyróżnione jakoś

Trzy wspaniałe dziewczyny mają szansę pojechać na ICC do Czech, żeby poznawać nowe technologie i zdobywać międzynarodowe kontakty.

Gdzie: Masaryk University, Telcz, Czechy.

Kiedy: 17-23 sierpnia 2023

Koszt: 540 euro (koszt uczestnictwa w wydarzeniu narzucony przez organizatora) +koszt transportu, apteczki, ubezpieczenia podróżnego etc.

Profile uczestniczek

 • Aleksandra – ma 20 lat, studiuje lingwistykę stosowaną z niemieckim i angielskim. W wolnych chwilach uczy się języków, spotyka się ze znajomymi lub czyta książki, a przy odpowiedniej pogodzie także pływa, jeździ na nartach i rowerze. Zgłosiła się na ICC, aby podnieść kompetencje językowe, zawrzeć międzynarodowe znajomości i zdobyć nowe doświadczenia.
 • Wiktoria – ma 16 lat, zainteresowana informatyką i nauką języków obcych. Jej pasjami są także podróżowanie, poznawanie nowych ludzi i muzyka

-Emilia – ma 16 lat, mieszka w Krakowie, interesuje się sportem uwielbia jeździć na rolkach Od roku uczęszcza do technikum informatycznego gdzie rozwija swoje zainteresowania związane z tym kierunkiem 

Pomóż im spełnić to marzenie!

Koszty związane z udziałem w tym wydarzeniu przekraczają możliwości finansowe młodych osób mieszkających w Polsce. Dlatego potrzebujemy Waszego wsparcia.

Masz szansę im pomóc!

Nie wahaj się – dla Ciebie to kawa lub pizza, a dla nich – cegiełka dołożona do zmniejszenia kosztów wyjazdu!

linki do poprzednich pomyślnych zbiórek

Dlaczego crowdfunding?

Fundacja prowadnica jest młodziutką fundacją, a wszystko, co robimy, pokrywa wydatki na prowadzone przez nas projekty. Koszt i miejsce odbywania się wyjazdu ustalane są na przełomie lutego i marca, gdy wszelkie granty możliwe do zrealizowania w okresie czerwiec-sierpień są już rozstrzygnięte. Te, które możemy brać pod uwagę w lutym, rozstrzygają się zwykle pod koniec sierpnia lub zbyt późno wypłacane są środki na ich realizację. Chcemy natomiast, by możliwie ułatwić uczestnikom wyjazd, bo nie zawsze mogą sobie na niego pozwolić.

Przydatne linki

Do góry

EltenLink