Co drukujemy? – Fundacja Prowadnica

Od tabliczek umieszczanych na drzwiach, po gry planszowe – od samego początku naszej przygody z drukiem 3d poszukiwaliśmy pomysłów i inspiracji na to, czego brakuje na rynku.
Zapytaliśmy o to także naszych niewidomych znajomych. Powstała lista pozwoliłaby na spisanie książki.
Jedno jest pewne: pomysłów nam nie zabraknie!

Na górze tabliczki znajduje się brajlowski napis "Fundacja Prowadnica", podzielony na dwa rzędy. Pod nim analogiczny napis czarnymi, czarnodrukowymi literami. Z prawej strony umieszczony jest kod QR.

Oznaczenia brajlowskie

Czy to tabliczki na drzwiach wskazujące przeznaczenie danego pomieszczenia, czy na poręczach informujące o numerze piętra lub wskazujące drogę: wszystko to można wykonać na drukarce 3d.

Tabliczki wykonane tą technologią są tanie, trwałe, a przy tym nie brakuje im estetyki. Dobranie właściwego kształtu i materiału może być ciekawą zabawą, a efekt może skomponować się z każdą przestrzenią.

Prace nad uzyskaniem tabliczek ładnych, a przy tym doskonale czytelnych dla osób niewidomych zajęły nam wiele miesięcy, ale wierzymy, że efekt zadowoli nawet najbardziej skrupulatnych testerów.

Tabliczki mogą zawierać jedynie Brajla, informację czarnodrukową, kody QR, tagi NFC i znacznie więcej. Mogą także być po samym procesie odpowiednio obrabiane, m.in. wygładzane chemicznie.

{Przeczytaj więcej o oznaczeniach w Brajlu}

Dwa białe breloczki: na górnej powierzchni jednego widnieją brajlowskie litery FP, na drugiego czarny napis FP i kod QR.

Brajl w każdym miejscu

Na tabliczkach zastosowanie pisma Brajla się nie kończy. Wykonujemy breloczki, pudełka, a nawet etui na telefony z informacjami dla osób niewidomych.

Makieta przedstawiająca Ostrów Lednicki

Plany tyflograficzne

Jak wygląda dany budynek albo… gród? Osoba niewidoma nie zobaczy przecież zdjęcia z lotu ptaka.

Plany tyflograficzne pozwalają poprzez dotyk z zapoznaniem się z kształtem terenu lub budynku.

Awers monety Princes Polonie: okrągłą monetę okala napis "Princes Polonie" rozdzielany krzyżykiem. Wewnątrz koło, w którym znajduje się wizerunek ptaka.

Większe niż oryginał

Moneta – drobna rzecz. Można ją dotykać, ale niewiele powie to nam o jej rzeczywistym kształcie.

Denar Princes Polonie bity przez Bolesława Chrobrego zachował się w wielu egzemplarzach, większego problemu nie stanowi także uzyskanie wiernej kopii. Tylko ile szczegółów osoba niewidoma wyczuje na monecie mającej zaledwie 19 milimetrów średnicy?

Dlatego zaczęliśmy wykonywać różne modele w znacznym powiększeniu, by każdy mógł obejrzeć, jak to naprawdę wyglądało.

Reversi - na planszy ustawione pionki

Gry planszowe

W życiu musi być też czas na odprężenie się po pracy, a wspólne gry w planszówki wpisały się w tradycje wielu rodzin. Gorzej, jeśli członkami tych rodzin są osoby niewidome.

Dlatego też zaczęliśmy produkcję gier planszowych dla osób niewidomych. Wszystkie można zakupić w naszym sklepie, zostały także oczywiście udostępnione w formie modeli do samodzielnego wydrukowania.

Domino: pojedynczy element składa się z litery Brajlowskiej z lewej strony i, innej, litery czarnodrukowej z prawej. Klocki ułożone są w czterech rzędach, czarnodrukowe litery układają się w napis Prowadnica.

Materiały edukacyjne

Czy to domino do nauki liter, czy model atomu, wszędzie przyda się druk 3d.

Szkoły to miejsce, w których nie brakuje pomocy naukowych: tablic i map na ścianach, modeli w laboratoriach. Staramy się, by i dla niewidomych uczniów coś się znalazło.

Srebrna ekierka prostokątna. Na krótszej przyprostokątnej znajduje się linijka z przedziałką co milimetr, na dłuższej, co pół centymetra.

Potrzeby codzienne

Nie brak też takich przedmiotów, które przydadzą się w codziennym życiu, które mamy zawsze pod ręką i sięgamy po nie niemal odruchowo. Chcemy, by równie tanie i przyziemne stały się dla osób niewidomych.

Znacznie więcej

Powyższe zestawienie oczywiście nie zamyka tego, czym się zajmujemy. Można powiedzieć, że je ledwo otwiera. Często wykonujemy modele, które trudno zawrzeć w powyższych kategoriach. Mamy też całą górę pomysłów, a ledwo skrobiemy kamyczki z jej szczytu. Ta przygoda dopiero się zaczyna!

<<<< Dotknij trzeciego wymiaru

Do góry

EltenLink