Zapowiadamy projekt 3(r)D Point - udostępnienie wiedzy o drukowaniu 3d Brajla – Fundacja Prowadnica

Tabliczka z brajlowskim napisem Fundacja Prowadnica stoi na drukarce 3d, właśnie skończył się wydruk

Fundacja Prowadnica od października 2021 roku prowadzi badania dotyczące wykonywania Brajla z wykorzystaniem drukarek 3d.
W ramach testów wykonanych zostało ponad 1000 różnych tabliczek, z których 585 zostało przekazanych nieodpłatnie do 10 budynków użyteczności publicznej w całej Polsce. Udowodniły one swoją użyteczność i trwałość, co pozwala nam na postawienie kolejnego kroku.

Podczas spotkań w ramach projektu Właściwe Drzwi wielokrotnie słyszeliśmy, że instytucje startujące w tym konkursie nie są w stanie pokryć z własnych funduszy zakupu takich, bardzo kosztownych, oznaczeń. Co więcej, choć możliwe jest pozyskanie dofinansowania na udogodnienia architektoniczne, mają one charakter jednokrotny.
Wiele razy zdarza się, że zainstalowane oznaczenia od dawna nie są już aktualne albo uległy uszkodzeniu, zaś instytucja, w której taka tabliczka się znajduje, nie dysponuje środkami umożliwiającymi rozwiązanie zaistniałego problemu.

Aby sprostać tym wyzwaniom, przedstawiamy projekt 3(r)D Point.

3(r)D Point – Brajl drukowany 3d

Powszechność to podstawa dostępności. Technologia druku 3d wychodzi z laboratoriów i specjalistycznych pracowni, powoli stając się kompozycją coraz większej ilości szkół, uczelni i urzędów. Z każdym rokiem rośnie ilość majsterkowiczów posiadających drukarkę 3d w swoich domach.

Zdecydowaliśmy więc, że ze zdobytego doświadczenia nie będziemy czynić Świętego Graala, przeciwnie, udostępnimy całą naszą wiedzę tak, by każda potrzebująca tego instytucja mogła sama sobie wydrukować odpowiednie oznaczenia lub znaleźć koło naukowę, przestrzeń makerspace albo profesjonalną firmę zajmującą się drukiem 3d, która takie tabliczki wykona.

Jak to działa?

Na nowo utworzonej stronie projektu 3dpoint.tech udostępnione zostały:

  • Pełne opracowanie naukowe, z uwzględnieniem matematycznych modeli Brajla i prowadzonych badań
  • Skrócona, składająca się z pięciu etapów instrukcja
  • Przykładowe modele
  • Dedykowane oprogramowanie do samodzielnego zaprojektowania tabliczek

Szkolenia

Wraz z ogłoszeniem projektu 3(r)D Point chcielibyśmy zaproponować szkolenia z zakresu wykonywania tabliczek za pomocą drukarek 3D.

Szkolenia kierujemy do szkół, uczelni, firm zajmujących się drukiem 3d, hobbystów i wszystkich zainteresowanych.

3(r)D Point dla szkół

Podczas opracowywania dokumentacji na każdym etapie nasuwały się nam myśli o potencjale realizacji projektu w szkołach:
Matematyczny opis Brajla, fizyczne zaprojektowanie modelu, wydruk, wygładzenie chemiczne w laboratorium i zamontowanie tabliczek to doskonała okazja na połączenie matematyki, fizyki, chemii, techniki i informatyki w jednym projekcie.

Powstałe w ten sposób tabliczki mogą być użyte w szkole, ale także przekazane lokalnym organizacjom, urzędom lub innym instytucjom.

Szkoły zainteresowane taką formą współpracy serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Weryfikacja

Każdy element dostępności powinien być przygotowany starannie, gdyż w przeciwnym razie zamiast stanowić pomoc, może stać się zupełnie bezużyteczny lub, wręcz, utrudniać. Dlatego przed zamontowaniem tabliczek, zawsze warto przedstawić je do oceny osobom niewidomym. Istnieje wiele błędów, które osoby nie nawykłe do czytania napisów w Brajlu mogą przeoczyć.

Także my chętnie podejmiemy się werryfikacji powstałych oznaczeń, szczegóły znajdują się na stronie projektu 3(r)D Point.

Prośba o wsparcie

Projekt 3(r))D Point nie powstał w ramach grantu czy dotacji, powstał w przekonaniu, że wyrażone nim idee są słuszne. Dlatego też będziemy ogromnie wdzięczni za każdą formę wsparcia naszych działań. O wsparciu i jego formach można przeczytać tutaj.

O autorze

Do góry

EltenLink