Szachy, Chińczyk i inne nowości w ofercie Prowadnicy – Fundacja Prowadnica

Szachownica z ustawionymi figurami w pozycji wyjściowej.

Z prawdziwą przyjemnością możemy zaprezentować kolejne gry planszowe zaprojektowane w naszej Fundacji. Zanim jednak przedstawimy nowości, pozwolimy sobie wyjaśnić obecną sytuację.

Trudna logistyka

Od otwarcia naszego sklepu pół roku temu wykonaliśmy ponad 100 różnych modeli na zamówienie. Jest to ciągła walka z logistyką i przeciwnościami i tym bardziej jesteśmy dumni, że udało nam się sprostać zainteresowaniu. Jeszcze przed świętami wysłana zostanie kolejna partia zamówień.

Zapotrzebowanie na nasze produkty daje się jednak mocno we znaki. Z zaprezentowaniem gier, które wprowadzamy teraz do oferty, czekaliśmy celowo na zwolnienie mocy produkcyjnych. Naszą misją było i pozostaje zapewnienie osobom niewidomym dostępu do gier planszowych, materiałów dydaktycznych i innych przedmiotów w rozsądnie niskich cenach. Prawda jest jednak taka, że nasze możliwości produkcyjne są bardzo ograniczone, a ceny zaniżone do poziomu zwrotu ponoszonych kosztów.
Dysponujemy w tej chwili trzema drukarkami 3d, w tym tylko jedną zdolną do drukowania z kilku kolorów jednocześnie i jedną o mniejszym polu roboczym, nie nadającym się do drukowania niektórych z naszych modeli. Sprawia to, że wobec ogromnego popytu na nasze produkty, nawet przy pracy wszystkich maszyn 24 godziny na dobę pojawiają się duże zatory i opóźnienia. A to nie wspominając o potrzebach stawianych przez nasze własne, wewnętrzne testy. Nasze Fundusze nie pozwalają z kolei na zakup kolejnych drukarek 3d, co jest jedyną możliwością zwiększenia naszej elastyczności.
Niestety spodziewamy się, że ten problem będzie tylko narastał, dlatego zmuszeni byliśmy wydłużyć czasy realizacji zamówień w naszym sklepie.

Plany bliższe i dalsze

Wliczając dzisiaj prezentowane gry planszowe, w naszym portfolio znalazło się ich 9. Ta liczba aż prosi się o zaokrąglenie i zaokrąglona zostanie, na horyzoncie czeka jeszcze jedna, już testowana niespodzianka.
Po jej premierze zamierzamy jednak nieco bardziej skupić się na zastosowaniu druku 3d we wsparciu edukacji osób niewidomych i z pewnością najbliższe miesiące będą koncentrować się wokół tego tematu.

Nowości

Teraz już bez planów, czas na konkrety.

Na planszy kubarytmów ułożone równanie wykorzystujące cyfry, zmienne i operatory matematyczne

Kubarytmy

Kubarytmy i Czwórki tak naprawdę pojawiły się kilka tygodni temu i były pokazywane na naszych profilach społecznościowych, co więcej, pierwsze egzemplarze trafiły już do rąk klientów. Ale że nie pisaliśmy o nich na stronie, warto odnotować.
Kubarytmy tak naprawdę nie są grą – chyba że gra się na nich w statki. To pomoc dydaktyczna służąca, w swoim podstawowym założeniu, do nauki niewidomych dzieci działań pisemnych. Składają się z planszy i zestawu kostek, na których poprzez obrót można wskazać dowolny znak Brajlowski od A do J. Przyjmując je za cyfry od 1 do 0, możemy uczyć działań pisemnych poprzez układanie ich na planszy, przynajmniej w podstawowej wersji.
Chcieliśmy jednak pójść o krok dalej i dać tej docenianej i znanej chyba każdemu niewidomemu uczniowi pomocy drugie życie. Wydrukowaliśmy więc dodatkowe zestawy kostek: jeden, na którym umieściliśmy znaki X, Y, Z oraz T; i drugi, na którym znalazły się wypukłe, czarnodrukowe operatory matematyczne. Wierzymy, że teraz kubarytmy mogą posłużyć nie tylko do nauki działań pisemnych, w czym sprawdzają się fenomenalnie, ale także w nauce rozwiązywania układów równań w późniejszych latach edukacji.
Kubarytmy można kupić w naszym sklepie w cenie 240 zł.

Gra czwórki składająca się ze srebrnej planszy, do której wrzucane są prostopadłościenne żetony z wycięciami w kształcie kół i kwadratów

Czwórki

Czwórki wydają się grą prostą, ale potrafią mimo wszystko zmusić do myślenia. Gra składa się z pionowej planszy, do której dwóch graczy naprzemiennie wrzuca żetony. Cel jest prosty: komu uda się ułożyć linię (pionową, poziomą lub ukośną) składającą się z czterech żetonów w jego kolorze, wygrywa.
U nas prócz koloru, dodaliśmy identyfikację przez odpowiednią figurę geometryczną wyciętą w żetonach: koło lub kwadrat.
Czwórki można kupić w naszym sklepie w cenie 120 zł.

Chińczyk: pionki są ustawione na polach startowych. Poszczególne pionki są identyfikowane przez kształt główki: koło, trójkąt, kwadrat lub sześciokąt.

Chińczyk

Chińczyk to bardzo prosta gra dla 2-4 graczy. Celem gry jest wyścig. Każdy gracz posiada 4 piony, które musi doprowadzić do mety, tak zwanego domku. Gra odbywa się poprzez rzuty kostką z elementami strategii. Kto osiągnie cel jako pierwszy, wygrywa.
Ta gra powstała na wyraźną prośbę osób niewidomych, które nam komunikowały, że brakuje na rynku małego, poręcznego chińczyka. Tak więc go zaprojektowaliśmy. 😉
Gra wykorzystuje układ sprawdzony już w przypadku Kółka i Krzyżyka oraz Reversi: plansza jest jednocześnie pudełeczkiem, w którym chowają się pionki. Poszczególne piony zostały zaś oznaczone różnymi kształtami: kwadratem, kołem, trójkątem i sześciokątem.
Wierzymy, że rozmiar 17 x 17 cm zdecydowanie jest mały i poręczny. 🙂
Chińczyka można kupić w naszym sklepie w cenie 120 zł.

Piętnastka: ujęcie lekko pod kątem, dzięki czemu widać wszystkie elementy. Na elementach brajlowskie i czarnodrukowe liczby od 1 do 15.

Piętnastka

Piętnastka to popularna układanka. Składa się z kwadratowej planszy, 4 na 4 pola, w których znajduje się 15 elementów oznaczonych liczbą od 1 do 15. Sąsiednie elementy można przesuwać na puste pole.
Celem jest uzyskanie liczb w odpowiedniej kolejności – pierwszy rząd: 1, 2, 3, 4; drugi: 5, 6, 7, 8 i tak dalej.
Na elementach znajduje się oznaczenie czarnodrukowe i Brajlowskie.
Piętnastkę można kupić w naszym sklepie w cenie 60 zł.

Szachownica z ustawionymi figurami w pozycji wyjściowej.

Szachy

Zapytania o szachy dostawaliśmy praktycznie od początku naszej przygody z drukiem 3d. Pierwotnie nie planowaliśmy ich projektowania, bo dostępnych szachów dla niewidomych jest wiele, ale po kolejnych zapytaniach przyjrzeliśmy się bliżej temu zagadnieniu i rzeczywiście okazało się, że dostępne na rynku propozycje są dość masywne, a brakuje małych, smukłych wersji.
Podczas projektowania szachów mieliśmy na celu stworzenie małej i lekkiej edycji, ale zapewniającej pełny komfort rozgrywki, odpowiednie oznaczenia kolorów i współrzędnych, słowem grę, którą można zmieścić do torebki, ale także śmiało wykorzystać na turnieju.
Nie bez znaczenia pozostawał też aspekt wizualny. Chcieliśmy, by nasze szachy nie odstawały optycznie od wersji dla osób widzących.
Przyznajemy, efekt przerósł nasze oczekiwania, a egzemplarz testowy posłużył już kilkunastu zaciętym pojedynkom.
Tak po prawdzie szachy to gra, z której do tej pory jesteśmy najbardziej dumni. 🙂
Szachy można kupić w naszym sklepie w cenie 180 zł.

Konferencja “Dotknij Trzeciego Wymiaru”

Przy okazji pragniemy raz jeszcze serdecznie zaprosić na konferencję “Dotknij Trzeciego Wymiaru” – prezentację naszych badań nad wykorzystaniem druku 3d w służbie osobom niewidomym.
Na konferencji będzie można zapoznać się z naszymi modelami, w tym oczywiście także z każdą z nowości prezentowanych w tym wpisie. 🙂
Zapraszamy 14 kwietnia o godz. 17:00 do Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Prośba o wsparcie

Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak zaapelować o wsparcie naszych działań. Nasze badania druku 3d na rzecz osób niewidomych nie są organizowane w ramach żadnego dofinansowania czy dotacji, prowadzimy je, bo wierzymy, że druk 3d jest odpowiedzią na niską dostępność i wysokie ceny produktów dedykowanych osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Wszystkie projektowane przez nas modele są udostępniane zupełnie za darmo na licencji otwartego źródła tak, że każdy posiadacz drukarki 3d może je pobrać i wydrukować samodzielnie.
W naszym sklepie staramy się utrzymywać jak najniższe ceny, praktycznie pokrywające jedynie materiał i koszty eksploatacyjne sprzętu. Nie są to jednak ceny pozwalające nam na dalszy rozwój.

Dlatego za każde wsparcie serdecznie dziękujemy.

O autorze

Do góry

EltenLink