Historia naszej działalności może być datowana od roku 2013, kiedy Dawid Pieper (Prezes Fundacji) opublikował swój pierwszy projekt skierowany do osób niewidomych, grę RPG o tytule “Srebrny Labirynt”. Rok później, 24 sierpnia 2014, z jego inicjatywy swoje drzwi otworzył EltenLink, “będący miejscem, które pozwala osobom niewidomym wymieniać poglądy i doświadczenia.
Wkrótce okazało się, że EltenLink przerósł wszelkie oczekiwania i z niewielkiej platformy stał się miejscem łączącym setki osób niewidomych z Polski i nie tylko. Zawiązywały się przyjaźnie, podejmowane były trudne tematy. “Platformie przybywało także nowych funkcji, jak i użytkowników”.
To właśnie na portalu EltenLink poznaliśmy się między innymi my, członkowie Organów Fundacji Prowadnica. Połączyły nas chęci działania na rzecz osób niewidomych: każde z nas miało swoje doświadczenia i pomysły na te drobne kropelki, które drążą skały.
Początkowo oficjalnie podejmowaliśmy się jedynie moderacji Portalu EltenLink, jednak w miarę, jak projekt rósł, nasze funkcje rozszerzyły się o koordynację działań innych organów, wykształciły się osobne jednostki zarządzające poszczególnymi elementami społeczności.
W miarę jak EltenLink dojrzewał, coraz częściej pojawiały się głosy o formalizacji tego przedsięwzięcia, zarówno z potrzeb prawnych, jak i sytuacji finansowej portalu – wraz ze wzrostem popularności, rosły i wymagania serwerowe stawiane przez platformę, a także nakład prac niezbędnych do jej utrzymywania.
Ostatecznie w roku 2021 zdecydowaliśmy się na ujęcie portalu, a także innej naszej działalności na rzecz osób niewidomych jedną Fundacją o nazwie Fundacja Prowadnica.
Prowadnica to inaczej ścieżka dostępu lub ścieżka prowadząca. Spotkać ją można głównie na dworcach, ulicach, w niektórych budynkach użytku publicznego. Ma postać poziomych, wypukłych „linii” i znacznie wpływa na bezpieczeństwo i komfort samodzielnie poruszających się niewidomych.
Wydaje się ona doskonałą alegorią naszych celów. Pragniemy wspomagać inne osoby niewidome na drodze do samodzielności, dalej dbać o wymianę doświadczeń, pośredniczyć w kontaktach z instytucjami – stać się prowadnicą, która umożliwi bezpieczne samodzielne poruszanie się osób niewidomych w świecie.