Czym jest ICC?
ICC to międzynarodowy wyjazd dla niewidomej młodzieży od szesnastego do dwudziestego pierwszego roku życia. Odbywa się co roku w różnych krajach Europy, które także same, wraz ze swoimi grupami, biorą udział w obozie. Uczestnicy poprzednich edycji wyjechali choćby do Belgii, Chorwacji czy Wielkiej Brytanii.
ICC jest doskonałym sposobem na poznanie nowoczesnych technologii i rozwiązań dla niewidomych, spędzenia wolnego czasu w kreatywny sposób, a przede wszystkim – zawarcia nowych, cennych kontaktów międzynarodowych.
Na wyjazd kierowane są głównie osoby niewidome dość dobrze komunikujące się w języku angielskim i samodzielne na tyle, by poruszać się z laską i radzić sobie z podstawowymi czynnościami (mycie się, pakowanie, ubieranie).
Nad każdą grupą czuwa przynajmniej jedna (najczęściej dwie, choć zależy to od liczby uczestników w grupie) osoba widząca. W miejscu pobytu znajduje się też wielu wolontariuszy oddelegowanych przez organizatora, którzy pomagają w przemieszczaniu się i innych niezbędnych czynnościach.
Dlaczego akurat ICC?
ICC to wyjazd, który nie ma sobie równych w Europie i jest jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym, tego typu wydarzeniem na świecie.
Niewidoma młodzież z zasady napotyka na dużo więcej trudności w pokonywaniu barier związanych z edukacją i poszukiwaniem pracy. Jest to związane głównie z ograniczeniami wynikającymi z braku wzroku. Często też kontakt młodych niewidomych z rówieśnikami ogranicza się wyłącznie do szkoły, do której uczęszczają tylko podczas roku szkolnego, także w wakacje możliwość ta zanika. Niewidoma młodzież praktycznie nie ma w Polsce i Europie obozów, na które może wyjechać w gronie znajomych i rówieśników i skazana jest wyłącznie na wyjazdy z rodziną i innymi osobami dorosłymi. Te wyjazdy, choć na pewno przyjemne, nie powinny stanowić jedynej rozrywki młodzieży, która równie wiele uczy się w gronie rówieśników i osób podobnych sobie wiekiem.
Osoby widzące mogą pojechać na obóz żeglarski, językowy czy narciarski lub wyjechać na kilka dni z kumplami na działkę; wielu niewidomych nie ma takiej możliwości!
Dlatego tak niezwykle ważne jest, żeby nie tylko wyjeżdżać z domu, ale też poznawać punkt widzenia innych niewidomych, w tym – z innych krajów, jak również poznawać technologie znane w Europie, a dopiero rozwijające się w Polsce.
Wysoki poziom motywacji do aktywizacji zawodowej niewidomych jest jednym z wyróżników tego wydarzenia.
Co zyska uczestnik?
- Wyjazd międzynarodowy;
- Profesjonalną kadrę trenerów i instruktorów przyzwyczajonych do pracy z niewidomą młodzieżą;
- Bogate zaplecze techniczne;
- Szansę, a nawet konieczność, rozmawiania w języku angielskim, o ile uczestnik nie chce przebywać tylko wśród innych osób ze swojego kraju;
- Możliwość poznania podstaw każdego innego języka, którego natywny użytkownik też uczestniczy w ICC;
- Nawiązanie wielu kontaktów międzynarodowych;
- Sprawdzenie swojej samodzielności w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach;
- Wiele warsztatów tematycznych: można poznać podstawy wykonywania czynności dnia codziennego (sprzątanie, gotowanie), nauczyć się, jak dbać o urodę, w tym jak robić makijaż, obsługiwać pakiet Office czy poznać podstawy HTMLa, a także dowiedzieć się czegoś o echolokacji, porozmawiać o międzynarodowych wymianach studenckich i napisać CV;
- Niezapomnianą integrację z innymi uczestnikami z wielu krajów po godzinach warsztatów;
- Wycieczki w miejscu pobytu;
- Wiele tzw. „laisure activities”, czyli aktywności poza warsztatami, np. jam sessions, jazda konna, zwiedzanie okolicy itp.
ICC 2023 – wraca po 2 latach przerwy!
Po 3 letniej przerwie związanej z Covid 19 znów mamy szansę na uczestnictwo w tym wspaniałym wydarzeniu i wszystkich płynących z niego korzyściach.
REKRUTACJA ZAKOŃCZONA! to wyróżnione jakoś
Trzy wspaniałe dziewczyny mają szansę pojechać na ICC do Czech, żeby poznawać nowe technologie i zdobywać międzynarodowe kontakty.
Gdzie: Masaryk University, Telcz, Czechy.
Kiedy: 17-23 sierpnia 2023
Koszt: 540 euro (koszt uczestnictwa w wydarzeniu narzucony przez organizatora) +koszt transportu, apteczki, ubezpieczenia podróżnego etc.
Profile uczestniczek
- Aleksandra – ma 20 lat, studiuje lingwistykę stosowaną z niemieckim i angielskim. W wolnych chwilach uczy się języków, spotyka się ze znajomymi lub czyta książki, a przy odpowiedniej pogodzie także pływa, jeździ na nartach i rowerze. Zgłosiła się na ICC, aby podnieść kompetencje językowe, zawrzeć międzynarodowe znajomości i zdobyć nowe doświadczenia.
- Wiktoria – ma 16 lat, zainteresowana informatyką i nauką języków obcych. Jej pasjami są także podróżowanie, poznawanie nowych ludzi i muzyka
-Emilia – ma 16 lat, mieszka w Krakowie, interesuje się sportem uwielbia jeździć na rolkach Od roku uczęszcza do technikum informatycznego gdzie rozwija swoje zainteresowania związane z tym kierunkiem
Pomóż im spełnić to marzenie!
Koszty związane z udziałem w tym wydarzeniu przekraczają możliwości finansowe młodych osób mieszkających w Polsce. Dlatego potrzebujemy Waszego wsparcia.
Masz szansę im pomóc!
linki do poprzednich pomyślnych zbiórek
Dlaczego crowdfunding?
Fundacja prowadnica jest młodziutką fundacją, a wszystko, co robimy, pokrywa wydatki na prowadzone przez nas projekty. Koszt i miejsce odbywania się wyjazdu ustalane są na przełomie lutego i marca, gdy wszelkie granty możliwe do zrealizowania w okresie czerwiec-sierpień są już rozstrzygnięte. Te, które możemy brać pod uwagę w lutym, rozstrzygają się zwykle pod koniec sierpnia lub zbyt późno wypłacane są środki na ich realizację. Chcemy natomiast, by możliwie ułatwić uczestnikom wyjazd, bo nie zawsze mogą sobie na niego pozwolić.