EltenLink – Fundacja Prowadnica

Mało kto potrafi obecnie wyobrazić sobie życie bez kontaktów wirtualnych, bez możliwości łączenia się z innymi za pomocą komputera i internetu. Dla niektórych jednak jest to często bardzo utrudnione. Osoby niewidome na przykład mogą korzystać ze stron i programów tylko wtedy, kiedy ktoś pomyśli o tym, by je dostosować do istniejącego programu mówiącego, czytającego wszystko, co jest na ekranie. W czasach wszechobecnej grafiki często zdarza się jednak, że osoba mająca problemy ze wzrokiem nie jest w stanie skorzystać z tego, co internet oferuje osobom widzącym, lub może to zrobić jedynie w ograniczonym zakresie. Można więc sobie wyobrazić jak potrzebnym i wyczekiwanym był program stworzony przez Dawida Piepera – Elten.
Platforma EltenLink nie zastępuje wyżej wspomnianych środków komunikacji, takich jak Facebook czy Twitter, ale jest dla nich ciekawym, a co najważniejsze dostępnym dopełnieniem. Ze względu na przejrzystość i prostotę interface’u, jej członkami często zostają niewidomi, którzy dopiero wkraczają w świat cyfrowy i potrzebują na jego temat informacji w przejrzystej formie, ale również tacy, którzy lubią mieć wiele alternatywnych źródeł informacji i możliwości integracji. Elten umożliwia im wymianę postów na forach, gdzie dzielą się informacjami nt. samodzielnego poruszania się, uprawnień i obowiązków (dofinansowań, ulg, zniżek), zainteresowań, potrzeb, trudności psychicznych i fizycznych, grup wsparcia na Facebooku, dostępnych portali), a co niezwykle ważne w procesie rehabilitacji, zdobyte znajomości pogłębiają w świecie rzeczywistym. Ponieważ konto założyć tam może osoba z dowolnego kraju, program ten staje się również szansą na to, by poćwiczyć języki obce i to zarówno w piśmie, jak i mowie.
System pisania blogów oparty o silnik WordPress pozwala im prowadzić je w sposób wygodny i możliwy do oglądania przez wszystkich zainteresowanych, niezależnie od tego, czy są zarejestrowani na platformie, mogą też wymieniać się prywatnymi wiadomościami i rozmawiać głosowo. To ostatnie umożliwia zarówno funkcja dzwonienia do wybranego użytkownika, jak i tworzenia konferencji, gdzie spotykać się może praktycznie nieograniczona liczba osób, a te z kolei mogą cieszyć się przestrzennym dźwiękiem, możliwością wstawiania dodatkowych obiektów, takich jak trzaskający ogień czy szum fal, a także urozmaicać sobie czas strumieniując muzykę, podcasty czy dzieląc się innymi plikami.
Każdy z użytkowników ma możliwość uzupełnić swój profil o takie elementy, jak opis, wizytówkę, otrzymane odznaczenia, bezpośrednie odnośniki do tworzonych przez siebie ankiet i blogów, czy pomysłowe podpisy w stopce.
Program został stworzony z myślą o osobach niewidomych, choć mogą tam zakładać konta również Ci, którzy widzą, ale na przykład interesują się środowiskiem osób niewidzących, bądź mają w nim swoich znajomych czy członków rodziny.

Strona projektu EltenLink

Do góry

EltenLink