Latem wakacje, a Prowadnica nie próżnowała – przegląd III kwartału 2023 – Fundacja Prowadnica

Niebieskie tło grafiki płynnie przenika się z delikatnym szkicem pracującej drukarki Prusa Mini+. Na tym tle jest logo Fundacji – samolocik, który wygląda, jakby był w 3D. Po prawej stronie samolocika tekst: Podsumowanie III kwartał.”

Lato w Prowadnicy to obóz ICC, nowości w sklepie, jeszcze więcej nowości w planach oraz ostateczne uzdrowienie Bogusi. I jeszcze kilka innych spraw, o których postaramy się w tym podsumowaniu Wam opowiedzieć.

Lipiec rozpoczęliśmy trochę smutno

Nie otrzymaliśmy dofinansowania z grantu, na który bardzo liczyliśmy. I, oczywiście, nie jest to grant ani pierwszy, ani jedyny, niemniej jednak ten konkretny pozwoliłby nam powiększyć flotę drukarek, znacznie poprawiając tym samym komfort naszej pracy czy ilość produktów, które moglibyśmy dla Was projektować i drukować. Czas, w jakim one do Was docierają, też znacznie by się skrócił.

Niestety, pozostaje nam tylko życzyć powodzenia i wytrwałości naszym dzielnie pracującym drukarkom. Daj radę, Bolesławie, kamieniu węgielny naszego sklepu i Waszych zamówień.

Jednocześnie zobowiązani jesteśmy podziękować Wam, wszystkim tym osobom, które nas wspierają. Gdyby nie Wasze wpłaty, udostępnienia naszych postów, gdyby nie wszystkie Wasze dobre słowa i szerzenie wiedzy o naszej działalności, nie moglibyśmy robić tego, co robimy. Dziękujemy! Szczególne podziękowania kierujemy także do firmy Nowa Kosmetyka oraz E3D. Wasze zaangażowanie ogromnie wiele dla nas znaczy.

Nowe produkty w naszym sklepie

Tak, przyznajemy, drukarki wykazywały w tym kwartale pewne problemy zdrowotne. Dlatego więc cieszymy się tym bardziej, że mimo tych przeciwności wciąż możemy dla Was drukować. I to coraz więcej.

Spełniamy prośby naszych beneficjentów, warcaby są gotowe!

Od samych początków naszej działalności, przy wszystkich projektach i wprowadzanych inicjatywach zależało nam na tym, by wdrażać je w sposób, który przyniesie najwięcej korzyści osobom, dla których to wszystko robimy.

Dlatego, choć początkowo tego nie planowaliśmy, poszerzyliśmy naszą ofertę dostępnych gier o warcaby. Dostawaliśmy o nie sporo pytań i próśb głównie od niewidomych miłośników gier planszowych, no i są. ) A jeśli macie już u siebie nasze szachy, to nie potrzebujecie już warcabnicy, bo pionki pasują do obu plansz. Oznaczenia kolorów mają kształt koła (białe) i trójkątów (czarne.) Damki dla odróżnienia są wyższe i, jak to damki, mają koronę.

Mniej znana rozrywka, czyli możecie pograć w mankalę.

Okay, o mankalę nas nie prosiliście. Ale, słuchajcie, cieszmy się razem, że możecie ją mieć! Ta pozornie banalnie prosta gra może dostarczyć Wam bowiem zaskakująco dużo rozrywki i ekscytacji. Piszemy z własnego doświadczenia.

kiedy wysłaliśmy zdjęcie naszej nowiutkiej wtedy jeszcze mankali jednej z zaprzyjaźnionych firm, dostaliśmy pytanie, po co nam wytłoczka do jajek. Cóż, skojarzenie zrozumiałe, ponieważ plansza mankali składa się z 12 wklęsłych pól po 6 na przeciwko siebie oraz dwóch szerszych, bocznych. W tych polach należy umieszczać „kamienie”, w przypadku naszej mankali reprezentowane przez małe pionki w kształcie połówki kuli. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żebyście użyli do gry czegokolwiek innego, np. muszelek, nasion fasoli, grochu czy, cóż za odkrywczy pomysł, kamieni. Najlepiej niewielkich rozmiarów, ponieważ gra w mankalę polega na tym, żeby, przesuwając kamyczki w prawo, zabrać jak najwięcej kamieni przeciwnika. W jednym polu musi się więc zmieścić więcej niż jeden, bo to różnie może być, jak tak sobie będziecie dosypywać i dosypywać po jednym kamyczku.

O tym, jak wciągająca jest to gra, przekonaliśmy się podczas jednego z zebrań. Koło południa Dawid cierpliwie tłumaczył zasady, wydające się nieco skomplikowane. Tego samego dnia, w okolicach dwudziestej pierwszej Maja i Monika rozgrywały już trzecią partię, zastanawiając się, gdzie popełniły błąd.

Bardziej dostępna edukacja, czyli tablica do układania wzorów strukturalnych związków chemicznych

Mówiliśmy o niej na naszej konferencji, pisaliśmy w poprzednim podsumowaniu, a teraz możemy ją dla Was wydrukować.

Zależy nam na dostarczaniu Wam tego, czego naprawdę potrzebujecie. Przygotowaliśmy więc dwie wersje planszy, różniących się od siebie materiałem wykonania, a tym samym trwałością. Nasza pomoc do nauki chemii może okazać się bardzo przydatna dla Waszych dzieci. Zdajemy sobie jednak sprawę, że po pierwsze, nie jest jedyną pomocą, którą będziecie musieli kupić, a po drugie – cóż, niekoniecznie musi być niezniszczalna przez następne dekady.

Przygotowaliśmy więc dla Was produkt kompromisowy, wciąż wystarczająco trwały dla użytku domowego, a jednocześnie zdecydowanie tańszy niż ten, który dedykujemy placówkom edukacyjnym, w których siłą rzeczy tablica będzie używana częściej i przez więcej osób. Oczywiście, wybór należy do Was. Uczciwie podchodząc do sprawy, uznaliśmy, że powinniście go mieć.

Planszę do układania wzorów strukturalnych związków chemicznych znajdziecie pod tym linkiem.

Pamiętajmy o oczywistościach, czyli brajlowskie breloczki

To bez wątpienia produkt, który cieszy się największą popularnością ze wszystkich, które drukujemy. A my… zapomnieliśmy dodać go do naszego sklepu! W końcu jednak nadrobiliśmy zaległości i są, o tutaj.

Breloczki mogą mieć napis w Brajlu i/lub czarnodruku. Możemy też wyposażyć je w kod QR lub tag NFC, w których zawrzemy najróżniejsze informacje, np. opis pokoju hotelowego. 🙂 Oczywiście, takie breloczki przydadzą się nie tylko w hotelach, ale i w szkołach, internatach czy szatniach teatrów. Pamiętajcie, że breloczek może również okazać się niezwykłym, personalizowanym prezentem dla bliskiej Wam osoby niewidomej!

Niewidomi rzadko dostają prezenty z personalizowanymi napisami. Zwykle zresztą trzeba je samodzielnie przygotować, co może okazać się zbyt trudne dla osób nieposługujących się Brajlem lub zwyczajnie mało estetyczne. Jeśli chcecie, wydrukujemy Wam breloczek choćby z imieniem ważnej dla Was osoby niewidomej. Wiemy, to może brzmieć trochę… dziwnie. W końcu kto dziś ekscytuje się czymś, co można dostać niemal wszędzie? Otóż, my, bo niewidomi na takie urocze, ale ważne drobiazgi nie mogli wcześniej liczyć.

Aktualizacja oprogramowania do generowania tabliczek w alfabecie Brajla

Dostępność to także powszechność. Niejednokrotnie to podkreślaliśmy i głęboko w to wierzymy. Dlatego udoskonaliliśmy dla Was oprogramowanie, którego celem jest generowanie poprawnego i czytelnego pisma Brajla. Chcemy, by to, co Wam oferujemy, było jeszcze lepsze i jeszcze bardziej przyjazne. Dziękujemy za cenne wskazówki i życzymy dobrego korzystania, miłośnicy drukowania 3D.

Logo ICC

Obóz ICC

International Camp on Communication and Computers to wydarzenie, o którym głośno było przez wakacyjne miesiące na naszych social mediach. Jest to integracyjny wyjazd dla niewidomej młodzieży z różnych krajów, podczas którego młodzi ludzie mają okazję brać udział w wielu interesujących warsztatach, aktywnościach dodatkowych, a także, rzecz jasna, ćwiczyć języki obce i zawierać nowe znajomości. Nabywanie międzynarodowych kontaktów, praktyczne używanie języka czy organizowane warsztaty często pomagają młodym ludziom w poprawieniu swojej samodzielności, świadomości swoich mocnych stron i tego, czego jeszcze chcieliby się uczyć, co pomaga im zarówno w wyborze studiów, jak i na rynku pracy.

Wyjazd ten jest dla nas ważny nie tylko dlatego, że jego cele są tak bliskie misji naszej organizacji, ale też dlatego, że sami wiemy, jak potrafi być pomocny. Maja i Julita poznały się właśnie na ICC, w Zadarze, w 2018 roku. Do tej pory wspominają to, co tam przeżyły i czego się nauczyły. Znamy też wielu innych niewidomych, którzy na ICC rozwinęli umiejętności językowe, nauczyli się czegoś zupełnie nowego, nawiązali międzynarodowe kontakty, a nawet odnaleźli miłość swojego życia. ❤️

W tym roku mieliśmy przyjemność współorganizować wyjazd polskiej grupy na ICC do Czech. Bardzo się cieszymy, że udało nam się tam zabrać trzy młode uczestniczki, które wróciły z wyjazdu szczęśliwe i z mnóstwem nowych wrażeń. W tym miejscu jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce, która umożliwiła im wyjazd.

Zaglądamy do naszych drukarek

We wrześniu Bolesław zaniemógł.

Mówiąc konkretnie, nasza najbardziej eksploatowana drukarka, ta z MMU, Bolesławem przez nas zwana, Za sprawą tej eksploatacji straciła możliwość wykrywania filamentu i po prostu nie mogła pracować. Czekaliśmy więc na odpowiednią część, a tymczasem mogliśmy się przekonać, że, przynajmniej jeśli chodzi o drukowanie tabliczek w alfabecie Brajla, Bogusia, drukarka Prusa Mini+, potrafi stanąć na wysokości zadania. Poradziła sobie z bardzo dużym, jak na jej możliwości zamówieniem, z wieloma zmianami filamentu i testami różnych rozwiązań. Przy okazji okazało się, że posiada nad swoimi siostrami pewną interesującą przewagę.

Paradoksalnie bardziej prawdopodobne było wydrukowanie dużej ilości tabliczek jednocześnie na niej, niż na większych drukarkach, a to z powodu sposobu, w jaki się porusza. Nasze większe drukarki mają, rzecz oczywista, większy obszar roboczy, z powodu nieco innej konstrukcji posiadają jednak też dużo cięższą karetkę – dającą większe możliwości, ale wykonującą bardziej szarpiące ruchy. Wielkość i budowa mini natomiast pozwala jej na precyzyjny manewr rozpędzania się w sposób bardziej liniowy. Sprawia to, że choć na stole większych drukarek zmieści się więcej tabliczek, jest większe prawdopodobieństwo, że niektóre mogą się przewrócić.

Uspokajamy, Bolesław już jest zdrowy! Docenia to również kot, mieszkający w tej samej piwnicy. Ma swój koszyk, ale zazwyczaj, jak się dowiedzieliśmy, sypia na drukarce.

Zapytaj niewidomego w Tyflopodcaście i plany na nowy projekt

Tyflopodcast to pierwszy polski podcast dla osób niewidomych i słabowidzących, wciąż zresztą najpopularniejszy. Na jego łamach znaleźć można informacje o najnowszych technologiach wspomagających, audycje o szeroko pojmowanej dostępności, a także podcasty o tematyce społecznej.

W audycji poświęconej projektowi Zapytaj Niewidomego Julita i Maja opowiadały o tym, skąd w ogóle wziął się na niego pomysł? jakie pytania pojawiają się najczęściej? oraz do jakich refleksji je one prowadzą. Dziewczyny chyba nie spodziewały się, że w taką stronę pójdzie rozmowa! A jeśli jeszcze jej nie słuchaliście, to możecie zrobić to tutaj lub w najpopularniejszych aplikacjach podcastowych.

Po audycji, tradycyjnie, w formularzu pojawiły się nowe pytania i prośby. Chcielibyście na przykład, żeby takich rozmów w różnej tematyce pojawiło się z naszej strony więcej. Cóż, nie jesteśmy pewni, czy uda nam się zaspokoić Wasze oczekiwania, ale możemy już chyba powiedzieć, że szykujemy dla Was związaną z tym niespodziankę.

Kilka planów na najbliższe tygodnie

Oczywiście nie możemy zdradzić wszystkiego. Obecnie pracujemy jednak między innymi nad pomocami dydaktycznymi z fizyki. Dla najmłodszych szykujemy zaś kilka wariantów wskazówkowego zegara, szczególnie pomocnego przy nauce odczytywania godzin.

Zachęcamy do śledzenia nas w social mediach, jeżeli nie chcecie przegapić żadnych nowości.

Jeśli natomiast chcielibyście wspomóc projekt, którego w tym roku nie ma, a wiele osób dało nam znać, że być powinien, zajrzyjcie pod poniższy link. Ścieżka do Betlejem to wydarzenie, którego nie możemy powtórzyć bez Waszego wsparcia, a właśnie teraz możecie nam w tym pomóc!

Do góry

EltenLink