Firma E3D podarowała Fundacji Prowadnica nowy hotend – Fundacja Prowadnica

Hotend Revo Six
Hotend Revo Six, zdjęcie od E3D

Hotend (gorąca końcówka) to kluczowa część drukarek 3d FDM. To w tym miejscu materiał jest roztapiany i wytłaczany na stół. Składa się on z elementów podgrzewających materiał, zestawu czujników, systemu chłodzenia i dyszy, z której wypływa roztopiony filament.

Dysza w druku 3d

W trakcie druku 3d średnica wykorzystywanej dyszy ma ogromny wpływ na szczegółowość modelu. To, jak wiele materiału jest wytłaczane na jednej ścieżce wpływa na ilość detali. Większe dysze produkują modele o niższej szczegółowości, za to zapewniają znacznie krótszy czas druku. Standardowa dysza ma średnicę 0,4 mm, co stanowi dobry kompromis między szczegółowością a szybkością. Typowo średnice mieszczą się w przedziale od 0,15 do 1 mm.
W Fundacji Prowadnica podczas produkcji naszych modeli wykorzystujemy dysze o średnicach 0,25, 0,4 oraz 0,6 mm.

Wymiana dyszy

Do tej pory wymiana dyszy była procesem dość skomplikowanym, szczególnie dla osoby niewidomej.
W pierwszej kolejności należało rozgrzać ją do temperatury 280°C. Następnie, trzymając w kluczu blok grzejny, drugim kluczem odkręcić, a następnie w jej miejscu umieścić nową dyszę.
To wszystko pracując w bardzo wysokich temperaturach i w pobliżu łatwych do uszkodzenia, cienkich przewodów grzałki i termistora.
Ponadto ogromne znaczenie miało poprawne dokręcenie dyszy. Umieszczenie dyszy zbyt daleko od radiatora powodowało wypływanie materiału po bokach, ale zbyt blisko osadzanie się go na szczycie bloku grzejnego lub wewnątrz rurek, blokując przepływ filamentu i zmuszając do zdemontowania całego hotendu.
Szczególnie dla niewidomego operatora drukarki, który z powodu temperatur nie może wyczuć ręką, gdzie umieszcza narzędzia, był to proces bardzo długotrwały.

Wymiana dyszy sprawiała trudności także widzącym operatorom. Przede wszystkim wymagała czasu, a w dodatku ryzykowało się przypadkowym zwarciem przewodów grzałki. Dlatego w ostatnim czasie proponowano kilka sposobów rozwiązania tego problemu.
Jedna z propozycji pochodzi od firmy E3D.
Ta brytyjska firma jest znanym producentem hotendów, między innymi fabrycznie wykorzystywanych w drukarkach 3d firmy Prusa. W zeszłym roku światło dzienne ujrzał nowy produkt tej firmy: hotend Revo Six.
Hotend Revo Six pozwala na wymianę dyszy na zimno, a dzięki jej połączeniu z radiatorem, uniemożliwia błędne zainstalowanie i wyciekanie materiału.

Nasze obserwacje

Od razu zwróciliśmy uwagę na to, jak wielkim ułatwieniem jest to przede wszystkim dla niewidomych operatorów drukarki 3d.
Podzieliliśmy się z firmą E3D naszymi obserwacjami dotyczącymi tego niecelowego, acz niezwykle użytecznego zwiększenia dostępności druku 3d dla osób niewidomych.

W trakcie naszych rozmów firma E3D zdecydowała się przekazać nieodpłatnie Fundacji Prowadnica nowy hotend Revo Six wraz z zestawem wszystkich dostępnych dysz.

Bardzo serdecznie dziękujemy!

O autorze

Do góry

EltenLink